Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psychologické metody

26. 12. 2007

Psychologické metody

Psychologie zkoumá zákonitosti lidské psychiky a k tomu používá různé metody a techniky.

a) Pozorování : musí mít určitý cíl,provádí se pomocí záznamu,extrospekce je pozorování vnějšího chování člověka,introspekce je sebepozorování.Pozorování může být krátkodobé,dlouhodobé apod.

b) Rozhovor : důležité je vzbudit v klientovy důvěru,reagovat na jeho projevy,přesně zaznamenat údaje a stanovit anamnézu.Rozhovor může být volný,řízený,tísnivý apod.

c) Dotazník : skládá se z řady otázek,na které zkoumaná osoba odpovídá.Odpovědi se zpracovávají statisticky.Anketa je anonymní dotazník.

d) Experiment : je považován za jednu z velmi důležitých metod použivaných v psychologii.Dělí se na přirozený-kdy psychologické jevy zkoumáme v přirozených podmínkách (ve škole,na pracovišti)-a na laboratorní-kdy v laboratoři můžeme určitý psychický jev záměrné vyvolat,opakovat,přesně zaznamenat.Má však i své nevýhody,představuje určité vytržení ze života,z přirozeného prostředí.

e) Sociometrie : používá se ke zjištění vzájemných vztahů v kolektivu,a to na základě vhodně volených dotazů.Např.:´´S kým bys chtěl bydlet ve stanu?´´(Pozor-interpretací negativních výsledků nesmíme klientovi ublížit!).

f) Životopis

g) Psychologické testy : odborníky vypracované testy mohou posoudit osobní vlastnosti člověka,stav jeho psychických funkcí,IQ,životní postoj atd.

h) Rozbor výsledků činnosti : deníků,výkresů,rozbory písma,vtvorů atd.Zdravotničtí pracovníci používají ve své práci některé z psychologických metod,jako např.rozhovor,pozorování,rozobr výsledků činnosti,často.

Vždy je však potřeba vědět,že nelze na základě jedné metody utvořit neměnný názor.Použijeme-li metodu pozorování či rozhovoru,je nutné záměrně sledovat určitý cíl a následně provést záznam do chorobopisu klienta.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(Katka, 27. 10. 2012 12:30)

Děkuji :) i když je článek krátký, moc mi pomohl :)